«Московський договір»

В 1963 році ряд країн, зокрема СРСР, Великобританія та США підписали Московський договір, згідно з яким заборонялися будь-які ядерні випробування в атмосфері, космосі чи під водою. Але совок не був би совком, якби там не вигадали, як можна перехитрити підписантів.

Вже за два роки у Союзі розпочалися підземні ядерні випробування. Безумовно, все під грифом «таємно». В Україні до 1988 року було здійснено два такі вибухи. Перший — в 1972 році у Харківській області, а другий — у 1979 на Донеччині, в діючій шахті «Юний комунар» в містечку Юнокомунарівськ. Про неї сьогодні і піде мова.

16 вересня 1979 року о 9 ранку у східному крилі шахти «Юнком» пролунав вибух, мета якого — зниження напруги в гірському масиві. Після проведення вибуху значно знизилась частота зсувів вугілля і породи, а також зменшились викиди метану.

Нагадаємо: наразі це невелике містечко з потенційно небезпечним ядерним об’єктом знаходиться під контролем окупантів. Тому доступу до нього українські науковці не мають.

У 2002 році шахта «Юнком» була закрита через збитковість. Проте українська влада, розуміючи наскільки жахливі наслідки будуть, якщо шахту затопить і підземні води розмиють радіоактивну породу, продовжувала відкачувати воду із недіючої шахти.

Води, що містять підвищену концентрацію заліза, хлоридів, сульфатів, інших мінеральних солей та важких металів ризикують потрапити до найближчої річки — Сіверський Донець, потім в Дон, і далі все може спуститись в Азовське море. Ви уявляєте, екологічна катастрофа яких масштабів нам загрожує?

Відколи окупанти утримують частину Донецької області, кількість смертей від токсичного отруєння збільшується. Ручне керівництво ОРДЛО не розуміє усієї проблемності питання, адже шахту «Юнком» 14 квітня 2018 року вирішили затопити. І результат таких дій може бути дуже трагічним. Насамперед, для місцевого населення, яке чекало «русскій мір», а дочекається екологічної катастрофи, а потім — зони відчуження.

Тож терористи з ОРДЛО у випадку із шахтою «Юнком» дуже нагадують мавпу з гранатою. І якщо цю гранату вчасно не забрати, то рано чи пізно вона вибухне. І зачепить це всю країну.

Чекаємо на реакцію Міністерство екології та природних ресурсів України, Державне агентство України з управління зоною відчуження, Державна екологічна інспекція України.